Kulturno-umjetničke aktivnosti u Buševcu i očuvanje tradicije uz pomoć Buš Eko?! projekta

Projekt Buš Eko?!, punim nazivom „Energetski, kulturni i održivi razvoj Buševca – ulaganje u programe i infrastrukturu lokalne zajednice“ financiran je iz sredstava Europskog socijalnog fonda, ukupne vrijednosti 1.995.864,96 kuna. Projekt se provodi dvije godine, a provedba projekta je započela u svibnju 2020. godine. Cilj „Buš Eko?!“ projekta je energetski obnoviti društveni dom u Buševcu, te potaknuti daljnji održivi razvoj lokalne zajednice istovremenim očuvanjem tradicijske kulture i načina života usklađenog s prirodom.

Važan čuvar tradicije i kulture u lokalnoj zajednici je upravo prosvjetno i dobrotvorno društvo pod nazivom Ogranak Seljačke sloge (OSS) Buševec koji koristi prostor društvenog doma za organizaciju cijelog niza aktivnosti koje uključuju stanovnike Buševca i okolnih mjesta. Ogranak Seljačke sloge kontinuirano djeluje od 1920. godine i s ponosom nosi naziv matične Seljačke sloge u Hrvatskoj. Odobrenje projekta Buš Eko?! i obnova Društvenog doma Buševec je jedan od ljepših poklona koje je Ogranak Seljačke sloge mogao zaželjeti za svoj 100. rođendan.

Očuvanje tradicije i baštine našeg naroda i odgajanje mladih generacija u duhu poštivanja te tradicije osnovni su ciljevi rada i postojanja OSS Buševec. Ti se ciljevi ostvaruju u OSS Buševcu kroz djelovanje nekoliko sekcija; folklorna, dramska, etno i medijska (foto-video i arhiva) sekcija. Društvo ima ukupno 400-tinjak članova, od kojih je dvjestotinjak svakodnevno aktivno.


Folklorna sekcija njeguje izvorni folklor Turopolja i koreografirani folklor koji obuhvaća područje cijele Republike Hrvatske. Bogatstvo i ljepotu folklora upotpunjuju nošnjama kraja iz kojeg izvode koreografiju, a koje su u njihovom vlasništvu.

Dramska sekcija je također sastavni dio OSS-a. Pučkog kazalište djeluje od 1923. godine, a u svojoj dugoj povijesti uvježbano je preko 130 kazališnih premijera sa preko 1200 nastupa u Hrvatskoj te u Mađarskoj, Rumunjskoj i Njemačkoj.

Etno sekcija je u proteklih 13 godina uspjela u centar Buševca preseliti jedno kompletno imanje čime je stvorena Etno zadruga Buševec koja se sastoji od čardaka, melinice, komorke, štale sa štagljem, pčelinjaka, kukuružnjaka, bunara, drvarnice, pemnice i krušne peći. 2017 godine je Etno zadruga Buševec dobila status zaštićenog kulturnog dobra Republike Hrvatske. Na taj način čuvaju i materijalnu baštinu Turopolja i Hrvatske.

OSS Buševec je sudionik svih važnijih smotri i festivala u Hrvatskoj i diljem svijeta. Sudjelovali su na skoro svim smotrama u Hrvatskoj i na festivalima u Njemačkoj Kanadi, Italiji, Austriji, Makedoniji, Litvi, Češkoj, Albaniji, Turskoj, Rusiji, Sloveniji, Meksiku, Portugalu, Grčkoj i Cipru, gdje su dobili priznanja za trud i kvalitetu izvedenog programa.

Potrebno je istaknuti očuvanje tradicije i 50 godina dugačke suradnje s Hrvatima izvan domovine; Austrija (povremeno od 1968.), Mađarska (kontinuirano od 1977.), Rumunjska (kontinuirano od 1973.), Njemačka, Kanada (3 puta), Slovačka, Srbija i BiH.

Tiskali smo i niz knjiga naših domaćih autora, a najznačajnije su svakako Monografije društva, knjiga Buševec i Rodoslovlja Buševskih obitelji. Ova izdanja važna su za očuvanje povijesti sredine i dobra su podloga za daljnja proučavanja.

2006. godine dobili smo nagradu Zagrebačke županije za doprinos ugledu i promociji Zagrebačke županije u zemlji i svijetu i nagradu Grada Velike Gorice „Zlatna podgutnica“ za doprinos ugledu i promociju grada. Osim toga, 2010.godine, tadašnji predsjednik Republike Hrvatske, dr. Ivo Josipović je OSS-u Buševec dodijelio Povelju Republike Hrvatske za izniman doprinos u promociji i održanju tradicije folklorne kulture i stvaralaštva hrvatskog naroda, a prigodom 90. godina utemeljenja.


Svake pete godine OSS Buševec održava tradiciju očuvanja velike „Turopoljske svadbe“, medijskog spektakla koji dočarava svadbene običaje Turopolja. OSS Buševec organizira niz kulturnih događanja i manifestacija:

– „Dječje igre“ – međunarodni dječji folklorni festival,
– „Međunarodni“ festival tradicijskih glazbala,
– „Ivanje u Buševcu“-susret folklornih skupina,
– „KAJ-BUŠ“-susret pučkih kazališta kajkavskog govornog područja,
– Božićni koncert.

Značajan dio provedbe „Buš Eko?!“ projekta je i revitalizacija zgrade društvenog doma u kojem se odvijaju brojna događanja važna za prenošenje znanja o starim hrvatskim običajima i očuvanje tradicije. Obnovom društvenog doma unaprijediti će se energetske karakteristike zgrade i poboljšati uvjeti za nastavak održavanja aktivnosti kojima OSS Buševec doprinosi promociji i očuvanju zajednice i kulturnog naslijeđa.

PHOTOGRAPHS

ALL GALLERIES
© copyright Ogranak “Seljačke sloge” - Buševec