FOLKLORNA SEKCIJA
Folklorna djelatnost koja je u početku obuhvaćala tamburaški i plesni sastav, te pjevački zbor, sustavnije se počela razvijati nakon 1967. godine, kada je prvi puta izvedena Turopoljska svadba uz sudjelovanje preko stotinu izvođača. Uspjeh svadbe, koju je 1970. godine snimila Televizija Zagreb i koja je bila nagrađena na televizijskom festivalu na Bledu, potaknula je veliki interes za njegovanje izvornog folklora. Turopoljska svadba izvodi se redovito svake pete godine kao povijesna, kulturna i turistička manifestacija šireg društvenog značaja.
Izborom kvalitetnih profesionalnih voditelja, folklorna je djelatnost nadišla lokalne okvire i ubrzo svrstala Ogranak Seljačke sloge Buševec među najkvalitetnija kulturno – umjetnička društva u Hrvatskoj. Na brojnim festivalima i smotrama (Smotra folklora u Zagrebu, Vinkovačkim jesenima, Đakovačkim vezovima, županijskim i republičkim smotrama) u zemlji i inozemstvu, pobrana su mnoga priznanja i nagrade.
Danas se folklorna sekcija sastoji od: plesne i tamburaške “A” grupe, plesne “B” grupe, dva plesna pomlatka (C i D grupa), rekreativne „A1“ tamburaške i plesne grupe, te vokalnih grupa.
Plesni C i D pomladak sačinjavaju djeca od 6 – 12 godina, Djeca na svojim probama, koje se održavaju dva puta tjedno uče i uvježbavaju dječje igre i plesove našeg kraja (primjerene njihovoj dobi), te dječje igre drugih krajeva Hrvatske, uz stručno vodstvo Maje Kovačević. Nastupaju na svim smotrama dječjeg folklora i susretima koji su organizirani za djecu.
Plesnu B grupu sačinjavaju članovi starosne dobi od 12 – 15 godina. Plesna B grupa izvodi koreografije “Jelica kolce vodila” (Zagorje), Turopolje , Međimurje, Draganić a uvježbavaju se koraci „Splita“ i „Glamoča“. Ova, vrlo aktivna grupa održava probe 2 puta tjedno, uz stručno vodstvo Maje Kovačević, a od važnijih inozemnih gostovanja su nastupili na Međunarodnom festivalu folklora za djecu „Istibanjsko zdavoživo“-Istibanja-Makedonija.
Plesna i tamburaška A grupa udarna je postava Ogranka Seljačke sloge Buševec, koji samostalno izvode cjelovečernje koncerte u trajanju do 90 minuta. 50-tak plesača i tamburaša na svojim nastupima izvode koreografije iz cijele Hrvatske, u originalnim nošnjama koje su u našem vlasništvu, a to su: “Pjesme i plesovi Turopolja”, “Turopoljski mladečki” (skraćeni prikaz svadbenih običaja Turopolja), “Baranja”, “Linđo”, “Međimurje”, “Draganić” , “Splitski plesovi”, “Posavina”, “Spremaj majko što je ćerki treba” (svadbeni običaji Draganića), „Bunjevac“,”Pjesme i plesovi Zagorja”, „Glamoč“ (starobosansko nijemo kolo), „Šokačka kola Sonte“ , „Prigorski plesovi“, „Posavina“ , „Slavonska kola i kolede“
Tamburaška “A” grupa osim pratnje plesačima, u svom repertoaru ima nekoliko tamburaških intermeca, a osim tambura sviraju i ljericu, samicu,gajde, mandolinu, turopoljske dude, bajsicu, jedinku, dvojnice, diplice sa mihom, šurle i vidalice. Ove dvije grupe održavaju probe dva puta tjedno (utorak i četvrtak), pod budnim okom našeg koreografa i dugogodišnjeg voditelja Mojmira Golemca-Mome i gospodina Zorana Jakunića – voditelja tamburaša, Sudionici su svih važnijih smotri (od gradske do državne) i festivala u Hrvatskoj, a i šire. Osobito smo ponosni na 45 godišnju suradnju s hrvatskim manjinama diljem svijeta: Austrija, Rumunjska, Mađarska, Njemačka, Slovačka, BiH i Kanada. Zaštitni znak ove grupe su “Turopoljski mladečki” (skraćeni prikaz običaja Turopoljske svadbe) s kojima smo uvijek rado viđeni gosti ma gdje nastupali.
Rekreativna „A1“ plesna i tamburaška grupa čuva, njeguje, izvodi i prenosi na mlađe generacije izvorne pjesme i plesove Buševca i cijelog Turopolja, ali izvodi i koreografije drugih krajeva. Grupa broji 20-tak plesača i 8 tamburaša , probe održavaju četvrtkom. Od kada je grupa ponovno obnovljena (02./2004.g.), pobrala je sve hvalospjeve, a nastupali su na svim važnijim smotrama izvornog folklora: Vinkovačke jeseni (2004./2005.), Đakovački vezovi, Smotra folklora u Metkoviću, Smotra folklora Posavine, Pokuplja i Turopolja u Letovaniću,gospojina u Livnu, Etno-fest u Neumu, gradska i županijska smotra. Razdraganost i ležernost ove grupe prilikom izvođenja programa (ali i prije i poslije nastupa), oduševljava publiku i razne komisije, ma gdje nastupali. Voditelj ove grupe je gosp. Mojmir Golemac.
Vokalna grupa broji 60-tak članova koji dolaze iz plesne i tamburaške A grupe, te “A1“ plesne i tamburaške grupa. Probe se održavaju jedan puta tjedno pod vodstvom gospodina Bojana Pogrmilovića. Vokalna grupa redovito, zadnjih nekoliko godina priprema i izvodi Božićne koncerte koji otvaraju srca i razgaljuju dušu svima koji ih slušaju. Vokalna i tamburaška grupa su snimile buševske i turopoljske pjesme, koje su 2006 godine objavljene na nosaču zvuka „Oj Buševec“, a snimljene su i božićne pjesme objavljene 2008 godine na CD-u „Poslunete dušice“. Uvježbavaju se pjesme koje se koriste u koreografijama, a osim Božićnih koncerata grupa izvodi i samostalne nastupe prema potrebi. Osim sa ovom grupom vokalni voditelj gosp. Bojan Pogrmilović radi i sa svim pomladcima (B,C i D grupa).
Sve ove grupe čine broj od cca 150 plesača i svirača, koji tijekom godine zajedno s dramskom grupom izvedu oko 60-tak nastupa.
Ovim putem pozivamo sve zainteresirane (ne morate znati plesati, pjevati ili svirati jer se sve da naučiti) da nam se pridruže utorkom ili četvrtkom u grupu po vlastitom izboru, željama i mogućnostima.
Predsjednik OSS Buševec – Nenad Rožić